SON DAKİKA

Haberaman
Prof. Dr Şemsettin DURSUN

EMANET VE EHLİYET

EMANET VE EHLİYET
Bu haber 02 Aralık 2016 - 12:32 'de eklendi ve 69 kez görüntülendi.

Emanet sözcüğü,” Başkasının hakkının, hukukunun emniyet ve güvenliği, emniyet edilip inanılan şeyin ismi” olarak tanımlanır.

Varlık dünyasında, madde ve mana planında her şey bize emanet. Önce varlığımız, varlığımızın tüm bileşenleri; akıl, vicdan, ruh ve tüm organlarımız bize emanet.

Aklımıza, ruhumuza, vicdanımıza, sorumluluk bilinciyle bakmamız gerekmektedir. Bunlara yaratılış fıtratına uygun tarzda yaklaşım göstermemiz, önem arz etmektedir.

Sağlığımız, bize emanet. Sağlığımızı bozacak davranışlardan, eylemlerden kaçınmamız, sorumluluğumuzun gereğidir.

Anne-Babalarımız, çocuklarımız, eşlerimiz bizlere birer emanettir. Emanete ihanet etmemek, insani ve islami sorumluluktur.

İşimiz, mesleğimiz, makamlar, mevkiler, kariyerler birer emanet. Bu emanetlere gereği gibi bakmak, bunların hakkın vermek sorumluluğumuzun gereğidir.

“Emaneti ehline veriniz”, kutsal buyruğun gerektirdiği hassasiyeti göstermek hayati derecede önemlidir.

Ehil olmayana, ehliyeti olmayana, bu emanet teslim edilmemeli. Nasıl ki ehliyeti olmayana, araç teslim etmek bir suçsa, ehliyeti-liyakatı olmayana,  sorumluluk gerektiren bir makamı teslim etmek o derece vahimdir.

“Emanet Bilincini” taşıyanlar, iki dünyanın da mutluluğunu elde ettikleri gibi,  dünya hayatının imarına ve ihyasına önayak olurlar.

Analiz edildiğinde görülecektir ki, ehliyet ve kabiliyetin temel dayanağı ahlaktır. Ahlaktan yoksun ama kabiliyetli olan kişiye emanet teslim edilemez. Kabiliyetli olmayan kişiye de sorumluluk verilemez. Zira, emanete zaman kaybettirir.

Sezai Karakoç der ki:

“Emaneti teslim alma ahlakına sahip olmayan kabiliyet, bir gün o emanete ihanet edecektir. Eski ıstılahımızda “Sıdk” kelimesiyle bu ifade edilirdi. Sıdk ruhunu kazanmamış kabiliyet, emaneti sonuna kadar koruyacak irade ve sabrı, dayanıklılığı gösteremez. Emaneti koruma ahlakına sahip olmayan kabiliyetin “gözü çabuk kayar”. Halbuki gözü, emanetten hiç ayırmamak gerekir. Çünkü emanetin cismi değil, fakat ruhunu çaldırır sonra…

Emanet asıl ruhundur. Onun asıl değeri, ruhunda gizlidir. İş, o ruhu yitirmemekte; maddesini veya görünümünü korumakta değil”.

Ehliyet için, ahlak ve kabiliyet birlikte anlamlıdır.

EĞİTİMCİ YAZAR PROF DR ŞEMSETTİN DURSUN

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA