SON DAKİKA

Haberaman

KOZLUK YANIKLI’DA GENÇ BİR MÜDÜR…

Batman’ın Kozluk ilçesindeki Yanıklı İlköğretim Okulu’nda “Biriktirdiğin değil, paylaştığın senindir” sözüne gönülden bağlı, öğrencileri için durmadan çırpınan, genç ve idealist bir öğretmen ve okul müdürü, Hamit Nasıroğlu…

KOZLUK YANIKLI’DA GENÇ BİR MÜDÜR…
Bu haber 14 Temmuz 2016 - 12:28 'de eklendi ve 633 kez görüntülendi.

Batman ilinin Kozluk ilçesine 25 km. uzaklıktaki Yanıklı İlköğretim Okulu’nda çalışan bir öğretmen Hamit Nasıroğlu. Öğretmenliğin yanında, okul müdürlüğü görevini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Merkez ilçeye oldukça uzak olan okulun fiziki ve sosyal imkanlarının yetersizliği sonucu öğrencilerin okula olan ilgisinin oldukça azalması ve öğrencilerin başarı grafiğinin bir türlü istenilen seviyeye çıkmaması üzerine, okulun idealist ve özverili müdürü ve öğretmenlerinin azim ve gayreti ile okul iki yıl içinde neredeyse tamamen değişti. Okuldaki her olumlu değişimle beraber, öğrencilerin okula olan ilgileri ve başarıları da arttı.

Okul müdürü Hamit Bey’e okulda şimdiye kadar neler yaptıklarını, nelerin değiştiğini soruyoruz:

“Okula atandığımız ilk zamanlarda birçok şeyden mahrumduk. Öğretmenlerimiz, ilçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve hayırsever insanlarımızın desteği ile öncelikle okulun fiziki ve altyapısal sorunlarını giderdik. Sağlıklı ve huzurlu bir eğitim için, bu ilk adımdı. Okulumuzu yeniden boyadık, fayanslar döşedik. Okulun elektrik ve su sorununu çözdük. Sınıf içi ve sınıf dışı öğretim materyallerinin teminini sağladık. Bir yılı bu tip acil düzenleme ve yenilemelerle geçirdik. Öğrencilerimizin, okulun çehresiyle beraber olumlu yönde değişen tutumları bizi daha da çok heveslendirdi. İkinci yılda ise sosyal ve kültürel alanlarda yatırımlar yapıldı. Okul bahçemize basketbol ve voleybol sahaları yaptık. İl dışından masa tenisi için gerekli olan masa ve materyaller getirttik. Öğretmenlerimizden Samet Polat’ın özellikle zihinsel engelli öğrencilerimize uyguladığı özel bir program sayesinde, bu çocuklarımıza masa tenisini sevdirdik.

IMG-20160712-WA0035

Başlatmış olduğumuz kitap kampanyası sonrasında okula adeta kitap yağdı. Bu sayede okula büyük bir kütüphane kazandırdık. Ayrıca birçok banka ve STK, kitap yardımı dışında öğretim materyali ve kırtasiye malzemesi yardımları ile büyük destekler verdi. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz’ün katkıları ile sınıflarımız akıllı tahtalar ile donatıldı.

IMG-20160712-WA0036

Birçok vakfın desteği ile kurulan satranç sınıfında, öğretmenimiz Rabia Kurtçuoğlu Hanım öğrencilerimize satranç öğretti.

IMG-20160712-WA0038

Ayrıca, maddi olanaklardan yoksun olan öğrencilerimize defalarca giyim ve ayakkabı yardımı yapıldı. Öncelikli hedefin, öğrencilerin derslere karşı olan ilgi ve başarılarının arttırılması olduğu Yanıklı okulumuzda, öğrencilerimize kitap okuma alışkanlığını kazandırmak için günlük ve haftalık kitap okuma saatleri planladık.

IMG-20160712-WA0030

Normal müfredatın yanında “bireysel eğitim sistemi”ni uygulayarak öğrencilerin yeteneklerini ortaya çıkartıp, onların yetenekleri doğrultusunda daha da gelişmelerine imkan oluşturduk. İlkokul öğrencilerine yönelik “yaparak-yaşayarak” isimli öğrenme modeli ile, öğrencilerin öğrendikleri bilgileri günlük yaşam ile ilişkilendirmelerini sağlamaya gayret ediyoruz.”

Okulun müdürü Hamit Bey, geleceğe yönelik planları hakkında ise şunları anlatıyor:

“Bilgi çağında olduğumuz bu yüzyılda yapılacak en iyi ve en kalıcı yatırım insan eğitimine yapılan yatırımdır. Anadolu’nun ücra köşelerindeki öğrencilerin öylece kaderlerine terkedilmeleri asla düşünülemez. Bu nedenle tüm öğrenciler arasında firsat eşitliğinin sağlanması, tüm öğretmen ve yöneticiler için hem mesleki hem de vicdani bir sorumluluktur. Biz de yaptığımız ve yapacağımız her şeyi, daima bu bilinç ve sorumluluk duygusu ile planladık. Geleceğe yönelik planlarımız arasında hayata geçirmek istediğimiz ilk şeylerden biri okulumuza donanımlı bir laboratuar kazandırmak, ikincisi ise öğrencilere kitap okumayı daha çok sevdireceğine inandığımız “açık hava kütüphanesi”ni kurmak.

IMG-20160712-WA0040

Yapacağımız daha birçok şey için çocuklara ve eğitime gönül vermiş tüm hayırseverlerin maddi ve manevi desteklerini bekliyoruz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA