SON DAKİKA

Haberaman
Murat ERTÜRK

Yağ yakmak için nasıl bir yürüyüş programı yapmak gerek ?

Yağ yakmak için nasıl bir yürüyüş programı yapmak gerek ?
Bu haber 17 Mayıs 2016 - 21:33 'de eklendi ve 214 kez görüntülendi.

Yağ yakımında genelde bizim istediğimiz’’ hemen yağlarım parçalansın’’ kaslarıma bir şey olmasın, ama bunları az spor yaparak halledeyim. Böyle bir şey olması fizyolojik olarak malesef mümkün görünmüyor. Bir de bunun tam tersi bir anlayış hakim toplumumuzda. Çok fazla yağ yakacağım diye 60 dakikadan fazla yürüyüş yapanlarda var. Oysa ki bu tür bir egzersiz sedanter ( spor alt yapısı olmayan , antrenmansız) kişilerde ters etki yapar. Vücut direnç gösterecek ve sağlığı olumsuz etkileyecek etkenleri beraberinde getirecektir.
Yürüyüşümüzü 25 dakikanın altında yaptığımızda harcadığımız kalorinin yarısı yağ yarısı karbonhidrattır.
Günde 10.000 ile 12.500 adım atmak, ömrünüzün 9 yıl uzamasını sağlarken yağ yakılmasını da hızlandırır.
Günde 12.500-20.000 adım hareketliliğin mükemmel olduğunu gösterir ama yorgunluk, iş performansında düşmeler görülebilir.
Peki günde 20.000 adımdan fazla atarsak ne olur ? Vücudta halsizlikler ve yorgunluklar başlar zamanla. Daha sonrasında bu durum kalıcı bir hastalık olarak kalabilir. Buna bağlı olarak uyku bozuklukları depresif durum ve sinir sistemimizde yıpranmalara sebebiyet verebilir. Buna bağlı olarak eklem ve bağlarda aşırı zorlanmaya bağlı dejenerasyon başlar. Kaslarda da kayıplara sebebiyet verebilir.
Bacaklarımız bedenimizin %80 kas oranına sahip uzuvlarıdır. Dolayısı ile büyük kas gruplarını çalıştırmak daha fazla efor sarfettireceğinden doğru ve sistematik bacak egzersizleri yağ yakımında etkili olacaktır.
Ve şunu da unutmamak gerek yürüyüşümüz bittiğinde kaslarımız hemen dinlenik durumua geçemiyor. Dinlenik nabza ve o istirahat geçmesi zaman alıyor. Yani yürüyüş bittiğinde 8-10 dakikalık esnetme egzersizleri kaslarımızın daha sağlıklı kalmasını sağlayacaktır. Ayrıca sakatlıkları önleyecektir. Tabi buna bağlı olarak kalorinin yanma süresini uzatacaktır.
Bir de ‘’ yaktığın kaloriden az alırsan otomatik kilo verirsin ‘’ diyen bir kesim var. ÖYLE BİR ŞEY YOK!!!! Öyle bir şey olsa alırdık günde 1200/1500 kaloriyi zayıflardık. Bazal metabolizma çalışıyor diye az yiyip kilo vermek fikri tamamen şehir efsanesi.
Biz diyet yapmaya başladığımızda 1 haftada 2 kilo vermiş gibi görünmemizin sebebi ; aldığımız her karbonhidratla birlikte depoladığı suyu ( 1gram karbonhidrat 3 gram su tutar) vücuttan atar. Ödem atmak dediğimiz bu. Yani vücuttan su atılıyor. Mevcut yağ dokuları duruyor.
Düşük kalorili beslenme sürekli olunca ne olur peki ?
Beslenme az olduğundan vücud kendini (yani yağları) korumaya alır. Sebebi iç organlara zarar gelmesini engellemek . ayrıca yürüyüş ya da egzersiz yapılıyorsa hormon üretimini de korumak zorunda olduğu için yağların yakımına izin vermez. Bağışıklık sistemi de yetersiz beslenmeden kaynaklı sıkıntılar ortaya çıkartır.
Kilo verilecek diye herşeyi kestiğinizde vücud nasıl beslenecek ve bu sistemleri ayakta tutacak Hücrelerin yarısı yağdan oluşur. Östrojen n ve testestoren yağlar sayesinde üretiliyor.
Yani spor bilimi şunu diyor : Boşuna 2 saat koşmayın uzun uzun koştuğunuzda yağ yakmıyorsunuz. Tam tersi kas kaybediyorsunuz. Kilo alıyorsunuz. İnsülin depolayıcı hormondur unutmayın.
Sevgiler
Murat ERTÜRK
@muraterturk77

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

1 ADET YORUM YAPILDI
Sema soğancı Mayıs 19, 2016 / 12:30 pm

Sevgili hocama inandım güvendim ve harikayım çok iyi hissediyorum sizde inanın sizde güvenin vücudunuz size harika hissettirsin ve kaslarınız güzellikten ağrısın

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA