SON DAKİKA

Haberaman

ATSO Başkanı Çetin: “Enflasyonda rekor kırma süreci devam ediyor”

ANTALYA TİCARET VE SANAYİ ODASI (ATSO) YÖNETİM KURULU BAŞKANI DAVUT ÇETİN, ENFLASYONDA REKOR KIRMA SÜRECİNİN NİSAN AYINDA DA DEVAM ETTİĞİNİ SÖYLEDİ.

ATSO Başkanı Çetin: “Enflasyonda rekor kırma süreci devam ediyor”
Bu haber 03 Mayıs 2017 - 14:42 'de eklendi ve 15 kez görüntülendi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Türkiye İstatistik Enstitüsü (TUİK) tarafından açıklanan nisan ayı enflasyon rakamlarıyla ilgili, “Batı Akdeniz’deki TÜFE oranı, aylık yüzde 1,35, dört aylık yüzde 5,98 ve yıllık bazda yüzde 11,84 olarak gerçekleşmiştir” dedi.

ATSO Başkanı Davut Çetin, TÜİK tarafından açıklanan nisan ayı enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Enflasyondaki artışın yarısı giyim kaynaklı”

Enflasyonda rekor kırma sürecinin nisan ayında da devam ettiğini kaydeden Başkan Çetin, “2017 Nisan ayı enflasyonu bir önceki aya göre TÜFE’de yüzde 1,31, Yurtiçi ÜFE’de yüzde 0,76 artış göstermiştir. Yıllık enflasyon ise tüketici fiyatlarında yüzde 11,87, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 16,37 artış göstermiştir. Böylece yıllık enflasyonda mart ayında başlayan rekor kırma sürecinin nisan ayında da devam ettiğini görüyoruz. TÜFE’de aylık yüzde 1.31 oranındaki enflasyonun yüzde 0.64’ü giyim, yüzde 0.26’sı gıda grubundan kaynaklanmaktadır. Nitekim ’giyim ve ayakkabı’ fiyatları aylık yüzde 9,1, ’gıda ve alkolsüz içecekler’ fiyatları yüzde 1,23 oranında yükselmiştir. Yıllık enflasyon ise gıda ve ulaştırma ağırlıklıdır” dedi.

“Zam şampiyonu domates”

Mart ayının zam şampiyonunun domates olduğunu dile getiren Çetin, “Aylık olarak en yüksek artış gösteren seçilmiş maddeler yüzde 61,03 ile domates, yüzde 29,33 ile patates olurken, en fazla düşüş gösteren seçilmiş maddeler ise yüzde 47,99 ile patlıcan, yüzde 46,66 ile salatalık ve yüzde 42,31 ile taze fasulye oluşturmuştur. Domateste fiyat artışı öncelikle ürün azlığından ve ikinci etken olarak da ihracattaki canlanmadan kaynaklanmaktadır. Sebze ve meyve fiyatlarında üretim bolluğu yaşanan ürünlerde fiyat düşüşleri başlamıştır, önümüzdeki aydan itibaren bütün fiyatlar düşüşe geçecektir. Gıda enflasyonunda et, yağ gibi birçok üründeki fiyat artışlarının devam etmesi dikkat çekicidir” diye konuştu.

“Döviz kurundaki artışın yavaşlaması maliyet artışlarını sınırladı”

ATSO Başkanı Çetin, “Üretici fiyatlarında 2009 yılından bu yana yaşanan en yüksek yıllık enflasyon serisi ocak ayından bu yana devam etmektedir. Yi-ÜFE’de aylık yüzde 0,76 artışın yüzde 0.14’ü gıda kaynaklı olup, diğer sektörlerde fiyat artışları yavaşlamaya başlamıştır. Döviz kurundaki artışın durması maliyet artışlarını sınırlamıştır. Bir önceki aya göre en fazla artış, yüzde 4,15 ile tütün ürünleri, yüzde 3,43 ile içecekler, yüzde 2,15 ile kağıt ve kağıt ürünleri sektörlerinde gerçekleşmiştir. Buna karşılık metal cevherleri yüzde 2,03, ham petrol ve doğalgaz yüzde 1,80 ve diğer madencilik ve taş ocakçılığı ürünleri yüzde 0,49 ile bir ay önceye göre endekslerin en fazla düştüğü alt sektörler olmuştur” ifadelerini kullandı.

“İşsizlik ve enflasyon gündemde gereken yeri bulamıyor”

Türkiye ekonomisin 2017 yılında yüksek işsizlik ve yüksek enflasyon gibi iki önemli sorunla karşı karşıya kaldığını savunan Çetin, “Toplumun büyük bir kesimine bedel ödeten bu sorunlar ülke gündeminde gereken yeri bulamamaktadır. Gıda enflasyonu mevsimlik bir sorun olmayı aşmış ve yapısal bir sorun halini almıştır. Reel sektördeki yüksek maliyet sorunu; bir tarafta, enflasyon diğer tarafta işsizlik yaratmaktadır” dedi.

“Üretim cephesinin yapısal sorunlarına çare aramak zorundayız”

“Türkiye ekonomisi verim ve maliyet sorunu yaşayan üretim sektörü ile reel sektörden bağımsız ayrı bir dinamik kazanmış inşaat ve finans sektörleriyle ikili, hatta üçlü bir yapıya sahip olmuştur” diyen Çetin, şöyle konuştu:

“Böylece sektörel performanslar, sektörel sorunlar ve çözümler farklılaşmakta, bu nedenle ekonomideki yapısal sorunları algılamak zorlaşmaktadır. Ancak ekonomi yönetimi ve bizler üretim cephesine bakmak, sorunları konuşmak ve çare aramak zorundayız. Bu açıdan ülke gündeminin daha fazla ekonomi odaklı olmasına duyduğumuz ihtiyacı bu vesileyle bir kez daha dile getirmeyi gerekli görüyorum.”

“Batı Akdeniz’de de en fazla giyim ve ayakkabı fiyatları arttı”

Batı Akdeniz Bölgesi enflasyon rakamlarına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Başkan Çetin, “Bölgemizdeki TÜFE oranı, aylık yüzde 1,35, dört aylık yüzde 5,98 ve yıllık bazda yüzde 11,84 olarak gerçekleşmiştir. Bölgede ana harcama grupları itibariyle bir ay önceye göre en yüksek artış yüzde 10,95 ile ’giyim ve ayakkabı’, yüzde 1,29 ile ’ev eşyası’ ve yüzde 1,03 ile ’ulaştırma’, ’lokanta ve oteller’ gruplarında görülürken en fazla düşüş ise yüzde 0,38 ile ’eğlence ve kültür’ grubunda görülmüştür. Yıllık enflasyonda ise en fazla artış yüzde 21,73 ile ’alkollü içecekler ve tütün’, yüzde 18,73 ile ’ulaştırma’ ve yüzde 15,18 ile ’gıda ve alkolsüz içecekler’ gruplarında görülmüştür. TR61 Bölgesi (Antalya-Isparta-Burdur), 26 bölge arasında aylık enflasyonda 6’ncı, dört aylık enflasyonda 10’uncu, yıllık enflasyonda is 20’nci sırada yer almıştır. Bu oranlara göre Antalya, Isparta ve Burdur illerini kapsayan Batı Akdeniz Bölgesi’nin, aylık ve dört aylık bazda Türkiye ortalamasının üzerinde, yıllık bazda ise altında olduğu görülmüştür” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA