SON DAKİKA

Haberaman

Filistin Devlet Başkanı Abbas: “İsrail, işgaline son vermeli”

FİLİSTİN DEVLET BAŞKANI MAHMUD ABBAS, ABD BAŞKANI DONALD TRUMP İLE GERÇEKLEŞTİRDİĞİ BASIN TOPLANTISINDA, “İSRAİL, İNSANLARIMIZ VE TOPRAKLARIMIZ ÜZERİNDEKİ İŞGALİNE SON VERMELİ” DEDİ.

Filistin Devlet Başkanı Abbas: “İsrail, işgaline son vermeli”
Bu haber 03 Mayıs 2017 - 20:36 'de eklendi ve 39 kez görüntülendi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ABD Başkanı Donald Trump ile gerçekleştirdiği basın toplantısında, “İsrail, insanlarımız ve topraklarımız üzerindeki işgaline son vermeli” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Oval Ofis’te gerçekleştirdikleri ikili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında ilk sözü alın ev sahibi Trump, “Orta Doğu’da barış anlaşması sağlanması için gereken her şey yapılacak. Filistin ve İsrail’in bir araya gelmesinin iyi bir şans olduğuna inanıyorum” dedi.

İki taraf arasında arabulucu olmayı sevdiğini belirten Trump, “Barış sağlamak istiyoruz. Bunu yapacağımıza da inanıyoruz. Ancak, ABD ya da bir başka ülke tarafından bir anlaşma dayatılamaz” ifadelerini kullandı.

Trump, Mahmud Abbas’ın İsrail ile barış anlaşması imzalamak için Beyaz Saray’a dönmesini dört gözle beklediğini bildirdi. Trump, Abbas için, “Yaklaşık 24 yıl önce, Başkan Mahmud Abbas, cesur arabulucu Yiitzhak Rabin ile Beyaz Saray’da bir araya geldi. Abbas, barışın temellerini atan ilk İsrail-Filistin barış anlaşması olan bildiriyi imzaladı. Sizin de son sözleşmeyi imzalayan Filistin lideri olmanıza destek olmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Mahmud Abbas da, barışın getirilmesini sağlayacak fırsatlara gelindiğini kaydederek, “İsrail, insanlarımız ve topraklarımız üzerindeki işgaline son vermeli. Filistin, İsrail devletini tanıyor. Filistinliler çocuklarını e torunlarını bir barış kültürü içinde yetiştirebilmeli” ifadelerini kullandı.

1976 sınırları dahilinde iki devletli çözümden yana olduklarını kaydeden Abbas, iki devletli bir barış çözümünün terörizmle mücadele etkili olacağını dile getirerek, Trump’ın çabalarının barışın sağlanması için umut verici nitelikte olduğunun altını çizdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA