SON DAKİKA

Haberaman

Hatay İnşaat Fuarı’nda Payas Belediyesi standına yoğun ilgi

HATAY 1’İNCİ YAPI, İNŞAAT VE GAYRİMENKUL FUARI KAPILARINI ZİYARETÇİLERE AÇTI. PAYAS BELEDİYESİ’NİN ÖDÜLLÜ TOKİ PROJESİ’NİN DE TANITILDIĞI STANT YOĞUN İLGİ GÖRDÜ.

Hatay İnşaat Fuarı’nda Payas Belediyesi standına yoğun ilgi
Bu haber 03 Mayıs 2017 - 17:27 'de eklendi ve 26 kez görüntülendi.

Hatay 1’inci Yapı, İnşaat ve Gayrimenkul Fuarı kapılarını ziyaretçilere açtı. Payas Belediyesi’nin ödüllü TOKİ Projesi’nin de tanıtıldığı stant yoğun ilgi gördü.

Toplamda 16 bin metrekarelik alana kurulan 1. Yapı, İnşaat ve Gayrimenkul Fuarı, kent protokolünün katılımıyla Çevreyolu Otogar Bölgesi’nde bugün açıldı.

Payas Belediyesi’nin ödüllü TOKİ Projesi, ilk ve tek STEM Projesi, mesleki eğitim kursları ve Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi’nin tanıtıldığı stant ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi gördü.

Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi olarak Çağlalık Mahallesi sınırları içerisinde 56 hektar alanda TOKİ tarafından bin 892 adet konut, 186 dükkan, 2 mescit ve bir caminin hayata geçirileceğini söyledi.

Proje hakkında detaylar aktaran Altan, “TOKİ tarafından gerçekleştirilen ’7 İklim 7 Bölge Gelenekten Geleceğe Mimari Proje Yarışması’nda Çağlalık TOKİ Projesi Akdeniz Bölgesi Birincisi olarak seçildi. 18 yıllık Belediye Başkanlığı görevimde önce şehrimizin alt yapısını oluşturduk. Şimdi gecekondu görünümündeki şehrimizi Türk şehircilik kimliğine uygun hale getirebilmek için ödüllü TOKİ projemizi hayata geçirerek, Çağlalık Mahallemizde yeni bir şehir kuruyoruz. Proje alanında konut ihtiyacının yanı sıra; parklar, peyzaj alanları, sosyal donatı alanları ve mahalleleriyle bölgede yüksek nitelikli, örnek bir kentsel çevre oluşturma kurgusu ile tasarlanmıştır. Her ana yapı adasında yaya yürüyüş yollarıyla merkeze bağlana bağlanan alt merkezler ve meydanlar oluşturulmuştur. Yaya-taşıt ilişkisi, bisiklet yolları ile tüm alana ulaşım imkanı sağlayan planlama titizlikle yapılmıştır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yatay yapılaşma tavsiyesi örnek alındı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yatay yapılaşma tavsiyesini örnek aldıklarını aktaran Altan, “Yapı blokları 3 ve 6 katlı olarak projelendirildi. Konutların hemen hemen tümü, karşılıklı-iki cepheli doğal havalandırma sağlayacak biçimde tasarlandı. Zemin katlardaki dairelerin tümünde kendine ait bahçeye, üst katlardaki daireler de ise büyük ve çok sayıda balkona yer verildi. Projede, insan-yaya ölçeği hassasiyetle gözetilerek; yerleşke, boşluk ve ıssızlık hissi oluşturmayacak şekilde planlandı, Payas Çağlalık TOKİ Projesi’nde, ekolojik dengenin korunmasına önem verildi. Amanos Dağları’nın eteklerinde bulunan proje arazisinde tarım alanları korunurken, dağ tarafının yolla bütünüyle bölünmemesine ve yerleşke ile ormanla ilişkisinin korunmasına özen gösterildi. 27 Ocak 2017 tarihinden itibaren inşaat çalışmalarına başlanıldı” ifadelerini kullandı.

Karbeyaz ve İstiklal mahallelerinde kentsel dönüşüm hamlesi

Başkan Bekir Altan, Karbeyaz ve İstiklal mahallelerinde yapılacak kentsel dönüşüme ilişkin de şu bilgileri aktardı:

“Karbeyaz Mahallesi’nde toplam 551 konut, 8 dükkan yıkılacak ve kentsel dönüşüm sonrasında; 3 bin 629 konut, bin 24 iş yeri, 1 sağlık ocağı, 1 lise, 1 adet resmi kurum binası ve bir de kütüphane binası inşa edilecek. İstiklal Mahallesi’nde toplam 951 konut, 49 dükkan yıkılacak ve kentsel dönüşüm sonrasında 5 bin 200 konut, bin 200 iş yeri, 1 sağlık ocağı, 1 belediye hizmet binası, 1 ilköğretim kurumu inşa edilecek ve 30 dönüm mesire alanı vatandaşlarımıza hizmet verecek.”

Açılış sırasında vatandaşlara da seslenen Bekir Altan, yatırım yapacak herkesi Payas’a davet etti.

7 Mayıs’a kadar ziyaretçilerini bekleyecek olan 1. Hatay Yapı, İnşaat ve Gayrimenkul Fuarı’nın açılışına Vali Vekili Orhan Mardinli, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, ilçe belediye başkanları, inşaat sektöründe faaliyet gösteren oda temsilcisi ve iş adamları ile kent protokolü katıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA