SON DAKİKA

Haberaman

Mikrocerrahi Vakfı 10 kamu hastanesine görüntüleme sistemi cihazı bağışladı

VAKFIN YÖNETİM KURULU ÜYESİ PROF. DR. TÜRKER ÖZKAN, “BU CİHAZ SAYESİNDE ZAMAN KAYBETMEDEN, DOKUNUN YAŞAYIP YAŞAMADIĞINI AYNI ANDA AYIRT ETMEK MÜMKÜN HALE GELECEK” DEDİ.

Mikrocerrahi Vakfı 10 kamu hastanesine görüntüleme sistemi cihazı bağışladı
Bu haber 03 Mayıs 2017 - 11:06 'de eklendi ve 20 kez görüntülendi.

TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı, 10 kamu hastanesine son teknoloji görüntüleme sistemi bağışladığını duyurdu. Vakfın Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Türker Özkan, “Bu cihaz sayesinde zaman kaybetmeden, dokunun yaşayıp yaşamadığını aynı anda ayırt etmek mümkün hale gelecek” dedi.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı, 10 kamu hastanesine son teknoloji görüntüleme sistemi bağışladığını açıkladı. Bağışlanan cihaz ile ameliyat sona ermeden, operasyonun gerçekleştiği bölgede kan dolaşımı olup olmadığı, hastanın doku beslenmesine bağlı sıkıntı yaşayıp yaşamayacağı aynı anda anlaşılabileceği bildirildi. Problem söz konusuysa cerrahın ameliyat sona ermeden müdahale edilebileceği aktarıldı. Vakfın Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Türker Özkan, “Bu cihaz sayesinde zaman kaybetmeden, dokunun yaşayıp yaşamadığını aynı anda ayırt etmek mümkün hale gelecek” dedi.

“Cihaz sayesinde zaman kaybetmeden dokunun yaşayıp yaşamadığını ayırt etmek mümkün”

Bağış yapılan hastanelerden biri, günde yaklaşık 15 bin kişinin giriş yaptığı İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi oldu. Bağışlanan cihazın teslim töreninde konuşan Vakfın Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Türker Özkan, bir dokunun ya da organın yaşaması için kan dolaşımının hayati öneme sahip olduğunun altını çizerek, bağışlanan bu cihazlar sayesinde, operasyon sona ermeden, dakikalar içinde ilgili bölgede kan dolaşımının olup olmadığının görülebileceğini söyledi. Özellikle uzuv kopmalı kazalar sonrası, dikilen uzvun yaşayıp yaşamayacağını operasyondan birkaç gün sonra anlaşılabildiğini belirten Özkan, “Bu cihaz sayesinde zaman kaybetmeden, dokunun yaşayıp yaşamadığını aynı anda ayırt etmek mümkün hale gelecek” dedi.

Törende bulunan İstanbul İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Muhammed Atak konuşmasında vakıf yöneticilerine destekleri için teşekkür ederken, Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yöneticisi Prof. Dr. Ahmet Yaser Müslümanoğlu cihazın plastik ve rekonstrüktif cerrahi dışında meme cerrahisinden kalp damar cerrahisine, transplantasyon cerrahisinden onkolojik cerrahiye kadar birçok farklı cerrahi alanda kullanılacağının altını çizdi.

Konuşmaların ardından görüntüleme cihazının bağış protokolü imzalandı.

10 Cihazın teslimatı tamamlandı

TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı, aynı sistemi Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin dışında Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne, Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne, Ankara Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ne, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne, Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne ve Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne de bağışladığını aktardı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA